نایب‌رئیس اتحادیه رایانه: این ادعا که قیمت لپ‌تاپ‌ها ارزان می‌شود را بشنو و باور نکن

دیروز رئیس اتحادیه فناوران رایانه مدعی شد که تا 20 روز دیگر و با آغاز ترخیص سفارش‌ها از گمرک، قیمت قطعات کامپیوتر، لپ تاپ و دیگر کالاهای IT کاهش پیدا می‌کند. این ادعا امروز از سوی نایب‌رییس اتحادیه فناوران رایانه تکذیب شده و معتقد است که کاهش قیمت‌ها فقط با همکاری مستقیم دولت امکان پذیر است.

امروز سوی نایب‌رییس اتحادیه فناوران رایانه، رضا پاک‌ضمیر در گفت و گویی با روزنامه جهان‌صنعت ادعا کاهش قیمت لپ‌تاپ و سخت‌افزار در روزهای آینده را تکذیب کرد. به گفته آقای پاک‌ضمیر، ارزان کردن قیمت لپ‌تاپ و کامپیوتر برای دولت بسیار آسان است؛ برای تحقق این موضوع باید هزینه‌هایی مانند تعرفه گمرکی و مالیات باید برداشته شود و منابع ارزی مشخصی در اختیار واردکنندگان این قطعات قرار داده شود.

به گفته آقای پاک‌ضمیر، کارخانه‌های تولید‌کننده محصولات تکنولوژی قیمت تعیین شده‌ای برای کالاهای خود دارند که باید پرداخت شود، اما در مورد ایران تعرفه بالای گمرکی و مالیات منجر به گرانی کالا می‌شود. در ادامه نایب‌رییس اتحادیه فناوران رایانه به موضوع حذف تعرفه گمرکی اشاره کرد و گفت:

پیش از این تعرفه گمرکی شش درصد بود اکنون به بیش از ۱۶ درصد رسیده است. معلوم است که قیمت لپ‌تاپ به طور ناگهانی رشد نجومی خواهد داشت. دولت برای تامین نیاز جوانان، میلیون‌ها کاربر اینترنت و لپ‌‌تاپ هم که شده باید از واردات حمایت کرده و تعرفه‌های گمرکی را بردارد. مردم توانایی مالی پرداخت قیمت‌های کنونی محصولات تکنولوژی را ندارند.

آقای پاک‌ضمیر معتقد است که برای کنترل بازار باید نظارت جدی وجود داشته باشد و قیمت‌های دونرخی حذف شود. قیمت کارخانه برای کالاها یکسان است اما در مورد ایران تعرفه گمرکی قیمت‌ها را به شدت افزایش می‌دهد. باید تعرفه گمرکی به نفع مصرف‌کننده تعیین شود. نایب‌رییس اتحادیه فناوران رایانه به افزایش نجومی قیمت‌ها در هفته گذشته اشاره کرد و گفت:

بحث عرضه و تقاضا همواره تعیین‌کننده قیمت است. اکنون عرضه کم است و تقاضا زیاد، طبیعی است که قیمت‌ها افزایش چشمگیر خواهند داشت. اکنون که واردات کالا نداریم قیمت‌ها به صورت بی‌رویه در حال افزایش هستند. از سوی دیگر به دلیل سوء مدیریت دولت، قیمت ارز نیز به صورت نجومی افزایش یافته است. ناشران و کتابفروشی‌ها از مالیات معاف هستند چراکه فعالیت فرهنگی انجام می‌دهند، ما هم محصولات فرهنگی که نیاز قشر تحصیل‌کرده است را عرضه می‌کنیم و باید از مالیات معاف شویم.

آقای پاک‌ضمیر در ادامه سخنان خود به نبود نمونه داخلی کالا‌های حوزه آی‌تی اشاره کرد و بیان کرد که باید زمینه تولید در کشور فراهم و از تولیدات داخل کشور حمایت شود. دولت کالاهای اساسی را به خوبی در دوران شیوع کرونا مدیریت کرد اما در مورد تکنولوژی و موجودی کالاهای‌ آی‌تی اهمال‌کاری کرد.

پویش کالا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *