مخترع موس در سن 91 سالگی درگذشت

موس یکی از ابزارهای کلیدی و بسیار مهم در کنترل رابط کاربری کامپیوتر‌های مدرن به شمار می‌رود. حال نیویورک تامیز با انتشار خبر ناگواری اعلام کرد که آقای ویلیام انگلیش، یکی از توسعه دهندگان موس‌های کامپیوتری در سن 91 سالگی درگذشت. ویلیام انگلیش یکی از بنیان‌گذاران پیشرو در حوزه رایانه به شمار میرفت و بسیاری از طرح‌های اولیه او در سال‌های اخیر اجرایی شده است.

آقای ویلیام انگلیش به عنوان یکی از بنیان‌گذاران رابط کاربری مدرن کامپیوتر‌های خانگی شناخته می‌شود و خدمت بسیاری به این صنعت کرده است. وی با همراهی داگلاس انگلبارت در انستیتو تحقیقات استنفورد برای اولین بار موس کامپیوتری را اختراع کردند. ویلیام انگلیش و داگلاس انگلبارت در سال ۱۹۶۸ میلادی نمایشگاه Mother of All Demos را برگزار کردند و در آن بسیاری از طرح‌های اولیه آینده‌نگرانه کامپیوترهای امروزی را به نمایش گذاشتند؛ ایده‌هایی که امروزه به واقعیت بدل شده است.

طرح‌های اولیه نمایش داده شده در نمایشگاه Mother of All Demos شامل رابط کاربری گرافیکی، ادیت آنلاین متن، تماس ویدئویی و هایپر لینک بود که امروزه به طور معمول توسط کاربران دنیای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. ویلیام انگلیش تنها کسی بود که ایده‌های آینده‌نگرانه انگلبارت را درک می‌کرد و به کمک استعداد بسیار بالای خود آن‌ها را به واقعیت تبدیل می‌کرد.

طرح اولیه موس کامپیوتر توسط آقای داگلاس انگلبارت طراحی شده و پس از مدتی ویلیام انگلیش نسخه اولیه آن را تولید کرد. این طرح اولیه در نمایشگاه Mother of All Demos در سال 1968 برای اولین بار نمایش داده شد. این روزها صفحه نمایش‌های لمسی به شکل چشم‌گیری پیشرفت کرده‌اند و به نوعی تبدیل به جایگزین موس‌های کامپیوتری شده‌اند.

البته موس‌ها در انجام کار‌های حرفه‌ای و بازی‌های کامپیوتری عملکرد بسیار بهتری دارند و یک محصول حذف نشدنی از دنیای فناوری به شمار می‌روند. در نهایت انتظار می‌رود که این اختراع جذاب در سده های آینده همچنان حضور داشته باشد و توسط کاربران مورد استفاده قرار بگیرد.

پارسینه وب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.